Muzeum dziś – dostępne dla każdego
Projekt Dostępne i bezpieczne muzeum został realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Zadanie polegało na digitalizacji oraz szerokim udostępnianiu zasobów Muzeum Dom Szewca będącego w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie. Obiekt wraz ze znajdującymi się weń eksponatami cechuje się wyjątkową wartością artystyczną i historyczną. W 2024 roku został uhonorowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa prestiżowym tytułem laureata w kategorii właściwego użytkowania i stałej opieki pn. Zabytek Zadbany. Efekty digitalizacji obiekty i eksponatów wraz z opisami ich historii oraz walorów artystycznych udostępniane zostały w Internecie na nowo powstałej stronie internetowej dedykowanej projektowi: www.domszewca.net w formie przyjaznej dla osób o specjalnych potrzebach, zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Ponadto zainteresowani mogą tam znaleźć artykuły dotyczące dziejów obiektu, Pszczewa i jego mieszkańców (dostępne także w formie broszury informacyjnej), a przyswojone informacje mogą sprawdzić w zakładce z quizami i krzyżówkami. Poprzez tę stronę WWW udostępnione są Viewery, umożliwiające podgląd skanowanych metodą laserową obiektów, przeprowadzanie ich wymiarowania, a także umożliwiające eksport do popularnych narzędzi projektowych. W ramach zadania powstała również aplikacja mobilna pozwalająca na oglądanie obiektów w świecie wirtualnym z wykorzystaniem gogli VR. Zeskanowanie eksponatów muzealnych wraz ze szczegółowymi opisami oraz zamieszczenie ich w sieci pozwoli w przyszłości na wymianę wiedzy zarówno wśród historyków amatorów, jak i studentów oraz badaczy kultury. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w muzeum połączyło sektor kultury z sektorem nauk informatycznych. Ponadto zeskanowanie budynku i eksponatów utrwaliło ich obraz dla przyszłych pokoleń.
Przedsięwzięcie dopełniły wydarzenia towarzyszące. W sali wystawowej odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Tres Anime, którego solistki i kameralistki zdobywały umiejętności na renomowanych polskich oraz zagranicznych Akademiach Muzycznych. Koncert In modo barocco nawiązywał do okresu największego rozkwitu dawnego miasta Pszczew. W ramach zadania odbyła się także prelekcja historyczna pn. Kultura pól popielnicowych na terenie Pszczewa na przykładzie eksponatów zgromadzonych w muzeum Dom Szewca, którą przedstawiła Izabela Ignatowicz, pracująca na co dzień w Muzeum Grodu Santok. Kluczowe zagadnienia tego wystąpienia zawarte są w rozdziale Archeologiczne odkrycia na terenie Pszczewa – epoka brązu i wczesne średniowiecze.
W ramach działań proekologicznych zaplanowanych w projekcie postanowiliśmy posadzić drzewo upamiętniające realizację przedsięwzięcia. Zaprosiliśmy do tego zadania uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej w Pszczewie, aby wspólnie z nami posadzili na terenie przy Muzeum Dom Szewca lipę. Wybór gatunku drzewa był oczywisty, bowiem jedna z najstarszych miejscowych legend opowiada właśnie o lipie, która wyrosła z kija włożonego w glebę przez wędrującego przez pszczewskie ziemie św. Wojciecha.
Zadania pozwoliło utrzymać ciągłość funkcjonowania naszego muzeum w sferze wirtualnej, niezależnie od stanu gospodarki europejskiej czy ewentualnych ograniczeń pandemicznych, a oferta wirtualna stale zachęca odbiorców do przyjazdu do Pszczewa, rzeczywistego odwiedzenia muzeum i zapoznania się z fenomenem unikatowego miejsca, jakim niewątpliwie jest pszczewskie Muzeum Dom Szewca.